Jak ubrać się na sesję wizerunkową?

To najczęściej zadawane przez Was pytanie. 

Ale żeby na nie odpowiedzieć zawsze zadaję Wam trzy pytania od siebie:

1. W jakiej branży działasz/jaki zawód wykonujesz?

2. Jak chcesz być odbierana przez klientów/pacjentów? (Jako osoba ciepła, przyjazna czy raczej fachowa, skuteczna i przedsiębiorcza itd) 

3. Jaką relację z obiorcą chcesz zbudować? (Chcesz się do niego zbliżyć i zaprzyjaźnić, bo jesteś psychologiem? Czy raczej wolisz utrzymać dystans, bo jesteś menadżerem i zarządzasz ludźmi? A może jesteś coachem i zależy Ci na wizerunku mentora?)

To wszystko ma znaczenie. Decyduje o wyborze ubrań, ich stylu i kolorystyce. 

Każda branża ma swój dress code i można (ale nie trzeba) się go trzymać.

Klasyczne fasony, wzory i kolory dobrze sprawdzają się w typowych sesjach biznesowych.

Marynarka, garsonka, gładka koszula to często wybierany, bezpieczny zestaw.

Taki zestaw sprawdzi się w przypadku osób, które stanowią kadrę zarządząjącą, są menadżerami i fachowcami w danej dziedzinie. Na pewno sprawdzi się, jeśli Twoje zdjęcia wizerunkowe mają zbudować przekaz: możesz na mnie polegać, jestem odpowiedzialną osobą, poważnym partnerem w biznesie, jestem profesjonalistą, gwarancją bezpieczeństwa... Ale uwaga - taki zestaw buduje dystans w stosunku do odbiorcy. Możecie być partnerami w biznesie, ale Wasze relacje będą raczej formalne. 

Dlatego wiele osób, które z racji zawodu muszą wybrać takie sformalizowane stylizacje, próbuje jednak skrocić dystans do odbiorcy i ocieplić swój wizerunek. Jak to zrobić? Możesz wybrać klasyczne fasony, ale w mniej formalnych kolorach. Możesz zamiast biznesowej bluzki w kolorze białym albo niebieskim wybrać koszulę kolorową lub w stonowany wzór. Możesz zabrać ze sobą kolorowe, ciekawe dodatki (patrz przykłady poniżej).  

Coraz więcej osób chce wyjść poza schemat, strojem podkreślić swoją osobowość i oryginalność.  

Nic w tym dziwnego. W dzisiejszym świecie, który roi się od fachowców i specjalistów, po prostu chcemy się wyróżnić. Tak też zrobiła Basia, która wybrała magentową, przyciągającą wzrok marynarkę. Wyrazisty kolor przykuwa uwagę, ale jest jedynym mocnym akcentem na tym zdjęciu i wszystko pozostaje w dobrym tonie. 

Podobnie podeszła do sprawy Karolina, która postanowiła przełamać surowy, prawniczy dress code. Do sesji wybrała koszulę w kwiaty, dzięki czemu Karolina jest postrzegana jako sympatyczna, pogodna dziewczyna, do której można przyjść po poradę prawną jak do przyjaciółki (zauważ, jak przekazem, które niesie zdjęcie możesz srócić swój dystans do odbiorcy).  

Nawet jeśli Karolina wybrała klasyczny garnitur postawiła na jasne, optymistyczne kolory. Dzięki temu stworzyła wizerunek osoby nowoczesnej, wychodzącej poza schematy, myślącej niestandardowo.

Zobaczcie, ile informacji możemy przekazać samym strojem ;-)

Kasia jest psychologiem, ma budzić zaufanie, dawać poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie wrażenie bliskości i otwartości. Postawiłyśmy na jasne kolory, miękkie swetry, które sprawiają wrażenie "miękkości". Wszystko, co sprawia wrażenie "przytulności" jest w jej zawodzie wskazane ;-)

Kamila działa w branży eventowej, mogła pozwolić sobie na większy luz i więcej kolorów.

Podobnie jak Kasia i Kamila, które razem stworzyły markę Well Center Club i na co dzień walczą ze stereotypami ;-)

Chyba Cię przekonałam, że trudno jest stworzyć listę ubrań obowiązujących dla wszystkich. Taką listę stworzymy razem podczas konsultacji. 

Jest jednak kilka zasad, które obowiązują zawsze. 

Dlatego warto pamiętać, że:

  1. Na sesję przygotowujemy 2-4 zestawy ubrań.
  2. Ciemne kolory dodają powagi. Brązowy zwykle dodaje nam lat. A czarny kolor tylko pozornie wyszczupla. 
  3. Kolory działają na naszą korzyść. Dodają energii, pozwalają nam się wyróżnić. Czasem wystarczy na zdjęciu kolorowy akcent.
  4. Do zdjęć nie wybieramy rzeczy w drobną krateczkę, pepitkę i paseczki. Te wzory interferują na zdjęciach, czyli "mrugają" na ekranie.
  5. Biżuteria powinna być delikatna i stonowana.
  6. Ciepłe kolory nadają naszej skórze ładny odcień. Cuda potrafi zdziałać brzoskiwniowy i łagodny różowy ;-)
  7. Jasne kolory (w tym biały) odbijają światło i działają jak blenda. Czarny kolor pochłania światła - więc nasza skóra może wydawać się na zdjęciach ziemista i szara. 
  8. Na sesję warto zabrać rekwizyty (notes, długopis, laptopa, filiżankę itd). Rekwizyty sprawiają, że mamy czym zająć ręce i pozowanie staje się łatwiejsze. 

 

ZAPRASZAM NA BEZPŁATNE KONSULTACJE.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do mnie: luizar@interia.pl

Jeżeli chcesz, razem zajrzymy do Twojej szafy i wybierzemy odpowiednie rzeczy ;-)))