Budujesz markę osobistą? Zostań jej twarzą

Marka osobista czyli "personal brand", to marka którą promujesz swoim imieniem, nazwiskiem i swoim wizerunkiem. Ta marka to Ty. Jeżeli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, zakładasz albo rozwijasz swoją firmę, warto od początku rozwijać ją jako markę osobistą. Dlaczego? Bo dzięki temu szybciej osiągniesz efekty.  

Dlaczego warto budować markę osobistą i bazować na swoim wizerunku? 

1. Bo dzięki temu tworzysz firmę, która ma rozpoznawalność i osobowość. Tak, twoją osobowość ;-) Boisz się, czy Twoja osobowość przyciągnie klientow? Nie bój się się. Przyciągnie takich, jakich trzeba. Czyli tych najwierniejszych - tych, którzy wyznają te same wartości co Ty i którzy cię polubią (a może nawet więcej, którzy Cię pokochają i się od Ciebie uzależnią ;-))) 

2. Wyróżnisz się na tle konkurencji. 

Dlatego w tworzeniu marki osobistej ważna jest autentyczność. Bądź sobą, nie kreuj się na kogoś innego albo lepszego... Jeżeli będziesz autentyczna/-y, to nikt Cię nie podrobi ;-) 

3. W myśl zasady, że ludzie chętniej kupują od ludzi (a ja dodaję: ludzie chętniej kupują od ludzi, których lubią) marka musi mieć ludzką twarz. Do takiej firmy klient ma większe zaufanie.  

4. Marka osobista to wartości, które reprezentujesz i emocje, które wzbudzasz. Produkt typu torebka czy krem raczej nie wzbudza emocji, ale Ty już tak. Zwłaszca gdy w działania promocyjne zaczniesz wplatać swoje wątki osobiste i opowiadać swoją historię. Storytelling robi teraz karierę w marketingu. Trudno się dziwić, prawda jest taka, że ludzie kochają historie innych ludzi... Dlatego warto pokazywać się w sytuacjach mniej formalnych, warto skracać dystans do swojego odbiorcy, ale oczywiście należy uważać... Jeśli jesteś prawnikiem, raczej powinieneś unikać zdjęć z imprezy, gdzie na pierwszym planie leży puszka z piwem...   

5. Jeżeli stworzysz silną markę osobistą to masz przewagę nad markami typu none-name.

6 kroków do zbudowania Twojej marki osobistej 

Żeby zaistnieć w świadomości odbiorców jako marka osobista, trzeba zbudować jej rozpoznawalność, wizerunek i tożsamość (ponieważ marka powinna wywoływać określone emocje i skojarzenia). Będą Ci do tego potrzebne następujące rzeczy:

1. DOBRA NAZWA

Nazwa firmy powinna być w miarę krótka, łatwa do zapamiętania i wywoływać pozytywne skojarzenia. W przypadku marki osobistej nazwa musi kojarzyć się z Twoją osobą.  

Dlatego warto, naprawdę warto w nazwie firmy użyć swojego nazwiska. Jak sama/sam się domyślasz już nazwisko będzie Cię wyróżniać. (Masz pecha, jeśli nazywasz się Jan Kowalski, ale możesz wtedy wymyślić sobie orginalny drugi człon nazwy).  W nazwie swojej firmy warto wskazać to, czym się zajmujesz. Na przykład: Jak Kowalski Kancelaria prawna, Joanna Kowalska business coaching, Luiza Różycka fotografia itd... Tak, właśnie w takiej kolejności. Nazwisko na pierwszym miejscu ;-)

Dlaczego warto tak robić? Posłużę się przykładem ze swojej branży. Jest mnóstwo firm fotograficznych, które mają nazwy w stylu: Napisane/namalowane kadrem, Wyjątkowe chwile fotografia, Niezłe foto, Love pics... Jest cała masa tych nazw, które są do siebie bardzo podobne. Sama czasami coś usłyszę, chcę zajrzeć, znaleźć  w internecie i denerwuję się, bo wyskakują mi dziesiątki podobnych nazw.

2. WIZYTÓWKA W INTERNECIE czyli strona internetowa i social media

W dzisiejszym świecie musisz być w internecie. Dlatego powinnaś/-nieneś mieć stronę internetową i (lub) działać w social mediach. Wiele firm rezygnuje dziś ze stron internetowych, ponieważ to, co oferują nam dzisiaj media spolecznościowe, stwarza Ci wiele możliwości dotarcia do Twojego odbiorcy. Są firmy, które radzą sobie bez stron internowych, ale w Takiej branży jak moja strona internetowa pełni rolę porfolio. Można tu szybko sprawdzić, jakie mam doświadczenie i w jakim stylu robię zdjęcia. Ty też nie podejmuj pochopnie decyzji o rezygnacji ze strony internetowej.  

Pamiętaj, że każda platforma służy do czegoś innego. Strona internetowa zawiera podstawowe informacje o Twojej firmie, Fanpejdż i Instagram służy do budowania relacji, Linkedin pomaga w nawiązywaniu i wymianie kontaktów. Nie musisz działać we wszystkich social mediach. Czasem lepiej skoncentrować się na jednej platformie, która jest Ci najbliższa i którą czujesz... 

 

 

3. SESJA WIZERUNKOWA

Jeśli masz już nazwę i tworzysz wizytówkę swojej firmy (czyli stronę internetową i social media), musisz zadbać o wizerunek. Profesjonalna sesja zdjęciowa to jest must have. Dzięki niej zaprezentujesz się jako profesjonalista i pokażesz to, czym się zajmujesz. Jeżeli nie chcesz od razu zainwestować w sesję zdjęciową, możesz przez jakiś czas korzystać z darmowych lub płatnych zdjęć stockowych, ale te zdjęcia - mimo dobrej jakości - niewiele mówią o Tobie i Twojej firmie. Warto zastąpić je prawdziwymy zdjęciami, które wyrożnią i uwiarygodnią Twoją działalność. Zbudują też relacje i zaufanie do Ciebie. 

4. BĄDŹ EKSPERTEM W SWOJEJ BRANŻY I DZIAŁAJ W SOCIAL MEDIACH - AKTYWNIE ZDOBYWAJ SYMPATIĘ I ZAUFANIE SWOICH ODBIORCÓW

Dziel się swoją wiedzą, dawaj swoim odbiorcom wartość. Inspiruj. Edukuj. Bądź systematyczny/-a i cierpliwy/-a. Pamiętaj, że budowanie swojej marki to proces i nie zaczynaj swojej działalności w mediach spełecznościowych od sprzedawania swoich usług. Twój fanpejdż nie może być słupem ogłoszeniowym. gdzie pojawiają się tylko oferty twoich usług ;-) 

5. BĄDŹ AUTENTYCZNY/-A

Mów prawdę, bądź sobą, nie udawaj kogoś innego. Jeśli odnosisz sukcesy, nie bój się mowić o tym. W dzisiejszych czasach udzie lubią wiedzieć, jak działasz i czy jesteś skuteczny. 

6. BĄDŻ NA BIEŻĄCO Z TRENDAMI I REAGUJ NA NIE